Ağız ve Diş

Yazar İstanbul 26/09/2017 0 Yorumlar Tıp ve Sağlık,

 

Ağız ve Diş Sağlığı
Günlük yaşamda, iki ilişkilerde yada iş hayatında yüzlerce kişiyle yüz yüze görüşür gerek iş konusunda konuşur gereksede sohbet ederiz. Ağzımız ve dişlerimiz vücudumuzun en çok göze batan noktalarından biridir. O yüzden Ağız ve Diş Sağlığımıza iki kat daha fazla önem vermeliyiz.
Ağzımızla konuşur, yemek yer, güler, nefes alıp verir, tadar, çiğner, yutkunuruz. ağız sağlığı ve genel sağlık, oral dokuların sağılığı, vücudumuzdaki organ ve sistemlerin sağlığının da bir göstergesidir. Eğer ağız sağlığımızı korumazsak diş ve diş eti hastalıklarına sebep olabiliriz.
Diş ve diş eti hastalıkları ülkemizde ve dünyada en önemli sağlık sorunları arasındadır. Ancak hayatı doğrudan tehdit etmediği için gereken önem verilmemektedir.
Ağız sindirim kanalının girişidir. Ağızdaki olumsuzluklar diş sağlığının bozulmasına, sindirimin olumsuz etkilenmesine yol açar. Ağızla aldığımız yiyecekler çiğnenip, tükürükle karıştırılarak yutulmaya ve sindirime hazır hale getirilirler. Ağız aynı zamanda konuşmaya yardım eder. Tat alma organı olan dilin; çiğneme, yutma, konuşmagibi çok önemli yan görevleri de bulunmaktadır.
Dişlerin besinlerin parçalanması, öğütülmesi görevlerinin yanı sıra konuşmada ve görünümümüzde önemli etkileri vardır. Dişleri eksilmiş kişilerin bazı sesleri çıkarabilmeleri zorlaşır, çiğnemede ve/veya ısırmada da zorluk olur. Dişlerin gelişim süreci içerisinde ilk çıkan süt dişleri, daha sonra yerlerini kalıcı dişlere bırakır.

Ağız ve diş sağlığında en önemli hastalıklar
1. Diş çürükleri
2. Diş eti iltihaplanmalar

Ağız ve diş sağlığı hastalıklarının neden olduğu diğer hastalıklar
1. Dolaşım sistemi bozuklukları
2. kalp hastalıkları
3. Sinüzit
4. Bademcik iltihabı
5. Romatizma
6. Kemik erimesi
7. Diyabet
8. Sindirim Problemleri

Ağız ve diş sağlığı koruma
1. Birçok diş çürüğünün oluşumu aylar sürer. Diş hekimine gitmek için dişlerin ağrıması beklenmemelidir. Yılda iki kez diş hekimine gidilmelidir.
2. Çocukluk dönemindeki beslenme diş sağlığı yönünden çok önemlidir. Kalsiyum, fosfor ve flor mineralleri yeterince alınmalıdır. Dişeti diş sağlığı ve sağlamlığı için gerekli C, a ve d vitamini eksikliği olmamalıdır. Süt, süt ürünleri ve taze meyveler özellikle yararlıdır.
3. Sürekli yumuşak besinlerle beslenmekten kaçınmalıdır. Havuç, elma gibi yiyecekleri ısırarak yemek diş sağlığı için gereklidir.
4. Öğün aralarında rasgele yemekten ve şekerlemelerden kaçınmalı, her tatlı yiyecekten sonra ağız suyla çalkalanmalıdır. Asit, kola, gazoz gibi içeceklerden kaçınmalıdır.
5. Her akşam yatmadan önce ve yemeklerden sonra dişler tekniğine uygun olarak fırçalanmalıdır.
6. Dişler kürdan dâhil hiç bir şeyle karıştırılmamalıdır. Diş araları temizliğinde diş ipi kullanılabilir.
7. Sigara ve alkol diş sağlığı için çok zararlıdır.
8. Fındık, ceviz gibi şeyler dişlerle kırılmamalıdır.
9. Sakız çiğneme, ağıza kalem, parmak sokma, tırnak yeme, dudak, parmak, yanak ısırma, özellikle ilk okul sıralarında çeneye el dayama gibi alışkanlıkların dişler ve çene için zararlı olduğu unutulmamalı, bunlardan kaçınmalıdır.
10. Çok soğuk ve çok sıcak yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır.
11. Diş hekimi gerekli görmedikçe diş çektirmemeli, özellikle bilgisiz kişilere diş çektirmekten kaçınılmalıdır.
12. Çocuklara 2 yaşından sonra yalancı meme, biberon kullandırtmamalıdır.
13. Ağzı açık uyuma dişlere zararlı olduğundan burunda böyle uyumaya sebep olan tıkanıklık nedenleri araştırılıp ortadan kaldırılmalıdır.

 

Etiketler: Ağız ve Diş

Yorumu Yanıtla

Loading...
Loading...