Karabaş Otu

Yazar İstanbul 26/09/2017 0 Yorumlar Bitkiler,

KARABAŞ OTUNUN ÖZELLİKLERİ

Karabaş otu aynı zamanda lavanta olarak da bilinmektedir. Yaygın olarak akdeniz bölgesinde yetişmektedir. Yaprakları yeşil ve dikdörtgendir, çiçekleri hoş kokulu mavidir. Karabaş otunun çok hoş bir kokusu vardır.         

Karabaş otu çok eski çağlardan beri özellikle sinir ve ruh hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Bunun yanında bağ ağrısı ve güneş çarpmalarında da yaygın olarak kullanılmaktadır. İkinci dünya savaşı sıracında askerlerin yaralarının tedavisinde ve yaraların dezenfekte işlemlerinde kullanılmıştır.

Karabaş Otu A ve C vitamini yanında kalsiyum ve demir içermektedir.Bu özelliğinin yardımıyla bir çok açıdan sağlığa katıda bulunur.

KARABAŞ OTUNUN FAYDALARI

Geleneksel Tıpta beyin süpürgesi olarak bilinen bu bitki; nörolojik hastalıklar,astım,kalp ve kan dolaşımı için eski tıp alimlerinin reçetelerine, yazma eserlere girmiş bir bitki

Karabaş otu daha çok vücdun sış kısmına fayda sağlamakla birlikte kısmen iç organlar içinde bazı faydaları vardır. Özellikle ruh ve sinir sağlığı üzerindeki olumlu etkileri ön plana çıkıyor. Karabaş otunun cilt ve saç sağlığı yanında doğal bir parfüm olarak kullanılma özelliği de var.

Karabaş Otunun Cilt Sağlığına Faydaları: Karabaş otu cilt sağlığına çok geniş bir yelpazede fayda sağlamaktadırç Bir çok cilt problemini ortadan kaldırma özelliği vardır.  Bu özelliklerinden dolayı kozmetik ve cilt bakımı malzemelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Karabaş otu akne tedavilerinde kullanılmaktaıdr. Cilt üzerinde meydana gelen kızarma ve şişliklere karşı iti gelir. Aynı zamanda egzama hastalıkları için de başarılı sonuçlar veren Karabaş otu,  kaşıntıları rahatlatıcı özellliği vardır.

Karabaş otunu yararaları dezenfekte ettiği ve iyileşme sürecini hızlandırdırğı çek eski çağlardan beri bilinen bir şeydir. Bunun yanında ciltlerde meydana gelene kırışıklıkları giderebilir. Cildin yaşlanma sürecini yavaşlatabilir. Cil üzerinde etkilenen kısma 2-3 damla karabaş yağı damlatılarak masaj yapılması bir çok cilt hastalığının iyileşmesini sağlayabilir.

Karabaş Otu Kan Sağlığını Korur: Bir vardak kaynatılmış suya karabaş otu tomurcukları koyunve demeleyeme bırakın, bir saat  beklettikten sonra sonra için. Bu işlem kan gücreleri sağlığı için önemlidir. Kanda oksijen taşıyan hücrelerin güşlenmesini sağlar.  Aynı karışımı daha fazla miktarda hazırlayarak sabahları yüzünüzü bu karışımla yıkamanız cilt sağlığınızın korunmasına yardımcı olabilir.

Yanıkllara İyi Gelir: Karabaş otu yanıkların tedavisinde de kullanılabilir.  Bunun için etkilenen kısma bir iki damla karabaş otu yağı damlatarak masaj yapmanız yeterlidir. Bu işlem ayrıca ellerde ve derinin diğer bölümlerinde meydana gelen çatlak sorunlarına da iyi gelmektedir. Aynı şekilde dudaklarda meydana gelen çatlakları da giderebilir.

Böcek sırıklarının tedavisinde de bu işlemi kullanabilirsiniz. Ayrıca lavanta tomurcuklarını direkt olarak fazla miktarda olmamak şartıyla cilde uygulamak mümkün, aşırı çatlaklarda doğal bir tedavi metodu olabilir.

Karabaş Otunun Saçlara Faydası:  Karabaş otunun cilt sağılığı yanında saç sağlığına da ciddi anlama katkı sağlamaktadır. Özellikle saç dökülmelerine karşı etkilidir, saçların yumuşamasını sağlar ve doğal bir parlaklık kazandırır. Kepek sorunlarını çözülmesine yardımcı olabilir, bit sorunlarına karşı etkilidir.

Karabaş otunun saç hastalıklarını tedavi etmenin yanında saç bakımı için de kullanılmaktadır.  Kuru kafa derisi sorunlarını ortadan kaldırabilir, saç uzamasını teşvik eder ve genel anlamda saç sağlığını korur.

Uyku Problemini Giderebilir:  Karabaş otu çok fazla esansiyel yağlar içermektedir. Bu yağlar genelde sinir ve ruh sağlığı için iyi gelmektedir. Bunun için akşam yatmadan önce yastığınıza veya elbisenize bir miktar sürmeniz yeterlidir.

Stres ve Depresyona Karşı Korur: Karabaş otunun içerdiği esansiyel yağlar sakinleştiricidirler ve sinir sitemi üzerinde çok etkilidirler. Bu yüzden odanızın bir köşesinde kavanoz içerisinde Karabaş otu yetiştireniz ruh sağlığı açısından faydalıdır. Karabaş otunun etrafa yaydığı koku ve aroma depresyon sorunların çözülmesine yardımcı olabilir.

Baş Ağrısına Karabaş Otu İyi Gelir: Karabaş otunun baş ağrısı ve migren hastalıklarına iyi geldiği düşünülmektedir. Karabaş otu yapının kafa etrafına ve boyun kısmına uyguanması migren ağrısı dahil kafa etrafında meydana gelen ağrıları giderebilir.

Karabaş Otu Sindirime Yardımcı Olur:  Karabaş otunun tomurcuklarından hazırlanarak yapılan çayın tüketilmesi genel anlamda sindirim sistemi sağlığı için faydalıdır.  Bunun yanında hazımsızlığı giderebilir, bağırsak hareketlerini arttırarak kabızlık sorunlarını giderir ve bu kilo vermeye yardımcı olur.  Bunun yanında gaz sorunlarına etkili bir çözüm üretebilir

Karabaş Otu  Kas Ağrılarını Giderebilir: Günümüzün en önemli sorunlarından bir tanesi olan strese çok iyi gelen Karabaş otu, aynı zamanda fiziki ve mental yorgunlukları giderebilir. Fiziki şartlardan dolayı meydana gelen kas yorulmalarını giderir

Karabaş Otunun Diğer Faydaları:  Karabaş otu antiseptik özelliğinden dolayı yaraların iyileşmesine yardımcı olabilir. Hücrelerin sağlığını korur, bazı kesik ve yaralardan geri kalan cilt üzerindeki izleri giderebilir.

Karabaş otu cilt, deri ve vücutta bulunan kötü bakterileri ve mikropları etkisiz hale getirebilir. Doğal parfüm olarak kullanıldığında sinir sistemi üzerinde olumlu etkiler yapabilir. Kanamaların durmasına yardımcı olabilir. Gebelik esnasında kabızlık ve buna benzer sorunları çözdüğü düşünülmektedir.

KARABAŞ OTO NERELERDE YETİŞİR

Boyu yarım metreye kadar yükselebilen Karabaş otu ülkemizde Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinde yetişen Fransız lavantası olarak da bilinen bitkidir. Diğer bir ismi de yaban lavantası, yalancı lavanta çiçeğidir. Bildiğimiz lavantanın aksine karabaş otu ezildiği zaman hoş olmayan bir koku verir.

KARABAŞ OTUNUN HİKAYESİ

Karabaş otunun kullanımı çok eski tarihlere dayanır. Osmanlı döneminde, koleraya karşı kullanılması için ferman çıkartılmıştır. Birinci Dünya Savaşı’nda yaralardaki mikropları öldürmek amacıyla da bol miktarda kullanılmıştır.

1848 yılında Keşişdağı’nda yetişen karabaş otlarının kolera hastalığına  karşı kullanılmasıyla ilğili olarak Sultan Abdülmecit’in  bir fermanı vardır.

Yorumu Yanıtla

Loading...
Loading...