Safran

Yazar İstanbul 26/09/2017 0 Yorumlar Bitkiler,

SAFRAN

CROCUS SATIVUS L.

(Iridaceae-fam.)

Bulunduğu Yerler: Safran bitkisinin vatanı Akdeniz bölgesidir. Bizde, başlıca gül vadisinde yetiştirilir.

(Türkiye’mizde İstanbul, İzmir, Kastamonu (Safranbolu), Adana ve Urfa (Birecik) mıntıkalarında yetiştirilmektedir (145, 574).

Yapısı: Yumru soğanlı çok yıllık otsu bir bitkidir, üzeri örümcek ağı veya tarazlanmış iplik biçiminde koyu kahverengi pullarla kaplıdır. Yapraklar 3-9 adet dar şeridimsi, alt tarafının ortasında beyaz bir damar bulunur. Bitkinin çiçek açma zamanında veya açtıktan sonra, ana damara paralel iki beyaz damar çıkar. Çiçekler soluk menekşe renginde olup üzeri daha koyu damarlarla alacalıdır. Çiçek yaprakları 6 parçalı, erkek organlar ise 3 adet, toz keseleri de sarıdır. Meyve örneği de 3-3,5 cm. kadar uzun portakal kırmızı dilciklerdir.

Kullanılan Kısımlar: Meyve örgeri dilcikleri kullanılır. Bunlar çiğ kalktıktan hemen sonra toplanır. Gölgede veya 45° ye kadar ısılı fırınlarda kurutulur. Kuru drog portakal kırmızı veya kahve kırmızı renktedir. Biber kokusunu andıran bir kokuya sahiptir. Tadı az acıdır. İyice kapatılmış kaplara konur ve karanlık yerlerde muhafaza edilir.

Bir kilogram drog için 20.000 dolayında dilcik gereklidir. Bunun için ekseriya aynisafa çiçeği (Calendula officinalis L.) dağ öküzgözü (Arnica montana L.) ve yabani safran (Crocus pallasianus Herb.) çiçekleri karıştırılarak sahtekârlık yapılır.

Kimyevi Terkibi: Sarı boyama krosin, kırmızı boyama krosetin, ikrokrosin glikozidi, karaten, likopin, zeaksantin, (pinen, seneol vs. den ibaret) eterik yağ, vitamin B1 ve B2, şekerler, yağlımaddeler, acı maddeler, mum, madeni tuzlar, yüksek karbonhidrojen, kalsiyum tuzları, fosfor asidi, izoramnetin ve kempferol flavonoidleri vs. ihtivâ eder.

Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Bitkinin idrar söktürücü, midevi, ağrıları dindirici ve sinirleri sakinleştirici te'siri vardır.

Halk tababetinde mide ve bağırsak ağrılarında, kalp zaafiyetinde, sinirsel nefes darlığı, boğmaca, adet gelmemesinde, mide düşüklüğünde, kahkahalı histeri, göz ve kirpiklerin oynaması, uyku hastalığı, baş dönmesi, kanlı balgam çıkmasında, rahim kanamaları, burun kanaması, ağrılı adet halleri, gazlar vs. gibi hallerde kullanılır. (1:20 nispetinde) alkol içerisine karıştırılan dilcikler 7 gün bekletilir, tentür linfatik şişlere, ezik yaralara, emzikli annelerin meme uçları iltihaplarında karşı kompres olarak kullanılır. Gürültülere karşı ıslatılmış pamuk ile kulaklar tıkanır.

Kullanılışı: Ufalanmış safrandan 1/2 kahve kaşığı 300 gr. kaynar su içerisinde 1 saat bekletilir. Günde 3 defa yemeklerden evvel birer kahve fincanı alınır.

(Kullanılışı: Yatıştırıcı, kuvvet verici, diş ağrılarını kesici ve (günde 4-5 gr.) halinde verilmektedir. Tatlıcılık sanayiindeki yeri de mühimdir. Alcoholatum Gari, T.K. (Garus alkolası), Elixir Gari, T.K (Garus iksiri), Elixir Aromaticum, Collyrium Luteum ve Tinctura opii crocata, T.K. (Afyon ruhu) gibi preparatların içine girer. Türkiye’nin tıbbi ve zehirli bitkileri s. 443).

Etiketler: Safran

Yorumu Yanıtla

Loading...
Loading...