Ms Hastalığı Nedir ?

Yazar İstanbul 26/09/2017 0 Yorumlar Beyin Hastalıkları,

MS Hastalığı (Multipl skleroz) Tanımı

Multipl skleroz (MS Hastalığı), bağışıklık sisteminizin sinirlerinizi kapsayan koruyucu dokuya (miyelin) saldırdığı potansiyel olarak zayıflatan bir hastalıktır. Miyelin hasarı beyniniz, omuriliğiniz ve vücudunuzun diğer kısımları arasındaki iletişimi etkileyebiir. Bu durum sinirlerin kendisinde geri dönüşü olmayacak hasara neden olabilir.

Semptomlar etkilenen sinirlere ve hasarın boyutuna bağlı olarak oldukça değişkenlik gösterir. Şiddetli multipl skleroz hastaları yürüme ve net konuşma yetilerini kaybedebilirler. Multipl skleroz hastalığın başında teşhiş edilmesi zor bir hastalıktır çünkü genellikle semptomlar gelip geçicidir – bazen aylarca görünmeyebilirler.

Multipl sklerozun tedavisi yoktur. Ancak, tedaviler MS ataklarını tedavi etmeye yardımcı olabilirler, semptomları yönetebilirler ve hastalığın seyrini yavaşlatabilirler.

MS TEŞHİSi

MS teşhisi için tek bir yöntem veya test kullanılmaz. Hastalığın teşhisi için MS teşhisi ve tedavisinde uzmanlaşmış bir nörolog belirtileri incelemelidir.

Doktorunuz önce sağlık geçmişinizi inceler ve beyin ve omurilik fonksiyonlarını ölçen nörolojik testler isteyebilir. Test sonuçlarının incelenmesi esnasında doktorun tecrübesi ön plana çıkmaktadır.

Nörülojik testler dışında teşhise yardımcı olabilecek MR filmi, sinir yollarının tahrip olup olmadığını anlamaya yarayan elektrik testleri, beyin omurilik sıvısını ölçmeye yarayan testler, kan ve laboratuvar testleri istenebilir.

MS teşhisi için aşağıdaki noktalara dikkat edilir;

Kişinin 20-50 yaş aralığında olması Belirtilerin beyin veya omurilikte bir hastalık olduğuna işaret etmesi MR filminde beynin 2 veya daha fazla bölgesinde lezyonlar görülmesi Hastanın en az 1 ay arayla 24 saatten uzun süren episodlar yaşamış olması

MS HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

En sık görülen erken MS belirtileri;

Karıncalanma Uyuşma ve his kaybı Uzuvlarda güç kaybı Bulanık veya çift görme Daha az görülen MS belirtileri; Konuşma güçlüğü Aniden paralize olma Koordinasyon kaybı Bilgi işleme ve düşünme yeteneğinde zayıflama

MS’İN RİSK FAKTÖRLERİ

Pek çok faktör multipl sklerozun ortaya çıkma riskini arttırabilir. Bunlar arasında:

Yaş. Multipl skleroz herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir ancak en çok 20–40 yaş arasındaki insanları etkilemektedir. Cinsiyet. Kadınlar erkeklere oranlar iki kat daha fazla multipl skleroz olma ihtimaline sahiptirler. Aile geçmişi. Eğer ebeveynlerinizden veya kardeşlerinizden biri multipl skleroza sahipse, sizin de bu hastalığa sahip olma ihtimaliniz yüksektir.

Ancak, tıpatıp ikizlerde görülmektedir ki kalıtım tek sebep olamaz. Eğer multipl skleroz sadece kalıtımla geçmiş olsaydı, tek yumurta ikizlerinin de aynı riske sahip olması gerekirdi. Ancak, tek yumurta ikizlerinden birinde bu hastalık varsa diğerinde de olma ihtimali yüzde 30’dur.

Bazı enfeksiyonlar. Epstein-Barr virüsü ve diğer virüsler gibi virüslerin multiple sklerozla bağlantılı olabileceği düşünülmektedir. Araştırmacılar bazı enfeksiyonların nasıl multipl sklerozla ilişkili olabileceğini araştırmaktadırlar.

MS HASTLARI İÇİN BELENME USÜL VE ESASLARI

MS temel olarak bağışıklık sisteminin yanlış çalışmasının bir sonucudur. Çinko ve selenyum gibi mineraller bağışıklık sistemini güçlendirirler. Buna ek olarak ekinezya ve Golden SealSenna (sinameki) gibi bitkiler de bağışıklık sistemini güçlendirir (sinemaki, saman nezlesine sebep olan yaygın bir ot olan ragweed ile benzerdir). Bağışıklık sistemini gereksiz güçlendiren besinlerden uzak durulmalıdır.

Beyinde plak oluşmasının ilk aşaması,eyinde plak oluşmasının ilk aşaması, kan-beyin engelinin kırılması ve bozulmasıdır. Bu durumda beyin (sinir sistemi), koruyucu engel olmadan bağışıklık sistemi ile karşı karşıya kalır. Bu engeli bozan bazı maddeler vardır: üzüm, kiraz, yaban mersini, bazı çam ağaçlarının iğneleri ve kabuklarında bu kimyasallardan bulunur.

Diğer yandan beslenmenin sağlayacağı atak azalması ve atakların çabuk geçiştirilmesi ucuz, etkili ve daha da önemlisi güvenilir bir tedavi yaklaşımı olabilir.

Bunun aksine, bağışıklık sisteminin çok baskılanması ve zayıflaması, dış dünyadan gelen tehlikelere açık bir bden anlamına gelir. Her türlü enfeksiyon gelişimine zemin hazırlar. Prensip, denge olmalıdır. Azı karar, çoğu zarar gibi. Çok güçlü bağışıklık sitemi kendine zarar verirken, zayıf olana ise dış dünyadaki tehlikeler zarar verir. Terazi dengesini iyi tutturmak lazım.

Besin proteinleri ve sinir sisteminin kendi yapısını oluşturan proteinler arasındaki benzerlik nedeni ile bağışıklık sistemi bazı besinlerin alımı ile yanlış hedeflere (sinir sistemi gibi) saldırabilir.

MS için önerilebilecek beslenme listesi. Özellikle, tanı konduktan sonraki ilk 1-2 yıl içinde önerilir.

· Farklı tipte besinleri yemeye çalışın

· Gün içinde, değişik zamanlarda meyve ve sebze atıştırın

· Günlük yağ alımınızı olabildiğince azaltın (toplam kalorinin 1/3’ü).

· Katı yağları kesin veya iyice azaltın diyetten

.Kırmızı eti özellikle ilk 1-2 yıl, tanı konduğunda azaltın ya da kesin. Kesilmesi B12 vitamini eksikliği yapabileceğinden, aylık B12 iğnesi olun veya Spirulina yosunu kapsülü günde 1-2 adet alınız. Yeterli B12 ve diğer aminoasitleri içerir.

· Haftada 2-3 kez balık, hiç olmaz ise bir kez. Herhangi bir balık olabilir. Yağlı balıklardan solmon, çipura, sardalya ya da hangisi varsa. Ancak, bazı pis sularda yakalanmış balıklar ağır metaller (civa-kurşun) içerir. Kaynağını öğrenin. Kültür bazlıkları küçümsense de en azından nerede yetiştiği bilindiğinden, ağır metaller açısından daha temiz olabilirler.

· Alkol kullanmayın

· Tuz ve şekeri azaltın

· Omega-6 için ayçiçek, çuha çiçeği ya da soya yağı

· Omega-3 için balık yağı, keten tohumu ya da balık yağı kapsülleri[1]

. Sabah veya akşam, yüz ve kollar güneş görecek şekilde, 20 dakika güneş altında yürüme... 

· D vitamini, 4000 Ünite/gün. Veya ayda bir D-vit ampul kırıp için.

· C vitamini, günde 1-2 gram

· Zerdeçal, sabah ve akşam 2 tatlı kaşığı

· Vitamin E alınız (mısır unu, genelde sarı sarı besinler). Özellikle çok balık ya da doymamış yağ asidi desteği alıyorsanız

· Kahve, çay, kola gibi şeyleri sınırlı alın

· Gluten içeren gıdalardan (buğday ve buğday ürünleri) uzak durun (bu konuda bazı hastalar buğday suyu kaynatıp içmekten zarar görebilir). Özellikle, ÇÖLYAK hastalığı olanlar ya da ÇÖLYAK olup da bunu bilmeyenlere zarar verebilir.

· E katkılı gıdalardan uzak durun, özellikle E620-E629 arası numaraları içerenlerden 

· Hergün bir su bardağı tercihen kefir içiniz.

· Sık sık turşu diyette olsun. 

· Salatalarda limon yerine sirkeyi tercih ediniz. Beslenmenin normal olup olmadığı kadan yapılan testlerle anlaşılabilir. Ancak, değerler normal aralıkta olsa bile, bazı değerlerin yüksek ya da laboratuvar değerlerinin üst sınırına yakın tutulması MS açısından koruyucu etki sağlayabilir. 

 

MS TEDAVİSİ

1) İlaç Tedavisi

·         İnterferon

·         Myelinanaglogları

·         Kemateropik ajanlar

·         Kortizon (özellikle ataklarda )

·         Kas gevşeteciler

2) FİZYOTERAPİ ve SPOR Egzersiz programları ve kasların çalıştırılması hastaların akut atak döneminin izlerini silmesine ve kas spazmlarının giderilmesine yardımcı olur. Hastanın kendine güvenini artırır.

3) PSİKOTERAPİ ve Danışmanlık Hastalara ve ailelerine depresyon, korku ve MS in yol açtığı sınırlamalarla mücadelede yardımcı olur. 4) Genel Vücut Sağlığını Korumak Herkes gibi MS lilerin de aktivitelerini sürdürmeleri, besin değeri yüksek bir diyet uygulamaları, kendilerini iyi hissetmek ve dirençlerini korumak için yeterince dinlenmeleri gerekir. Özellikle solunum veya idrar yolları enfeksiyonlarının anında tedavi edilmesi son derece önemlidir.MS Hastalığı (Multipl skleroz) Tanımı

Multipl skleroz (MS Hastalığı), bağışıklık sisteminizin sinirlerinizi kapsayan koruyucu dokuya (miyelin) saldırdığı potansiyel olarak zayıflatan bir hastalıktır. Miyelin hasarı beyniniz, omuriliğiniz ve vücudunuzun diğer kısımları arasındaki iletişimi etkileyebiir. Bu durum sinirlerin kendisinde geri dönüşü olmayacak hasara neden olabilir.

Semptomlar etkilenen sinirlere ve hasarın boyutuna bağlı olarak oldukça değişkenlik gösterir. Şiddetli multipl skleroz hastaları yürüme ve net konuşma yetilerini kaybedebilirler. Multipl skleroz hastalığın başında teşhiş edilmesi zor bir hastalıktır çünkü genellikle semptomlar gelip geçicidir – bazen aylarca görünmeyebilirler.

Multipl sklerozun tedavisi yoktur. Ancak, tedaviler MS ataklarını tedavi etmeye yardımcı olabilirler, semptomları yönetebilirler ve hastalığın seyrini yavaşlatabilirler.

 

MS HASTALIĞI VE BESLENME ÖNERİLERİ


Tavsiye Edilenler
 Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için özellikle sebze meyve tüketimi artırılmalıdır. Karpuz, çilek, çekirdekli kırmızı üzüm, maydanoz, yaban mersini, zerdeçal, keten tohumu, brokoli, ıspanak, soğan, sarımsak, enginar ve zerdeçal, zencefil gibi yüksek vitamin mineral oranı olan besinlerle, kabuklu deniz ürünleri, balık ve yumurta gibi çinkoyu barındıran besinlerin günlük beslenmede mutlaka yer almalıdır.

 Buğday tohumu, tahıl, esmer pirinç ve yumurta sarısı, baklagiller gibi manganez ve tam tahıldan ve posadan zengin bir beslenme şeklinin benimsenmelidir.
 Yeterli antioksidan maddele alabilmek için mevsiminde taze sebze ve meyve tüketilmelidir.
 Omega-3 yağ asitlerinden zengin balık veya balık yağı kullanımı da tedavide olumlu etkilere sahiptir. (somon, uskumru, sardalye, ringa, ton balığı, ceviz, semizotu vb.)
 Doymuş yağlar(tereyağı, iç yağı, kuyruk yağı, margarin vb.) tüketilmemelidir. Tereyağı, tam yağlı süt ve peynir gibi besinler yerine bitkisel sıvı yağlar ve yarım yağlı süt ürünleri kullanılmalıdır. Yapılan çalışmalar da bitkisel sıvı yağların hastalığın ilerlemesini yavaşlattığı ve daha kısa sürede iyileşme görüldüğü de belirtilmiştir.
 Vitamin D nin kemik yoğunluğunu artırıcı etkisinin de MS te yararlı olduğu bilinmektedir. Bu nedenle güneşlenmeye dikkat edilmelidir. D vitamini içeren karaciğer, balık, yumurta, tereyağı, peynir, mantar gibi besinler tüketilmelidir.
 MS li hastaların kan B12 vitamin düzeyi düşük olduğu görülmüştür. Yumurtada, ette, tavukta ve süt ürünlerinde bulunan vitamin B12 kırmızı kan hücrelerinin yapımında ve sinir sisteminin fonksiyonlarının düzenlenmesinde görev alır.
 MS hastalarının osteoporoz riski yüksektir. İnsan vücudunda dişlerde, kemiklerde ve metabolizmada rol oynayan kalsiyum en çok süt ürünleri, yumurta ve yeşil sebzelerde bulunur. İnce kemikli insanlarda ve osteoartriti olanlarda kalsiyum alımı çok önemlidir.

 Pişirme şekli olarak fırında ve buharda pişirme şekli tercih edilmeli, kızartılmış gıdalardan uzak durulmalı ve özellikle fazla tuz tüketiminden kaçınılmalıdır.

 Aşırı kilo, bireye ek bir yük olacağından, hafif kuvvetsizlikler veya bazı nörolojik bulguların daha yoğun hissedilmesine neden olur ki MS hastalarında kilo fazlalığı istenmeyen bir durumdur. Bu nedenle, hastalığına ve klinik tablosuna uygun bir zayıflama programı uygulanmalıdır.

Kaçınılması Gerekenler
Çay, kahve gibi kafeinli, hazır meşrubatlar, gazlı içecekler, soda, boza, kahve, neskafe, kakao aşırı tüketmekten kaçının.
Uzun süreli açlıklardan kaçınınız.
Doymuş yağlardan (margarin, tereyağı, kuyruk yağı, iç yağı, kırmızı et vb.) uzak durunuz.
Sızma zeytinyağı ve doğal tereyağı dışındaki tüm yağlardan ve kızartmalardan uzak durunuz.
Süt ve süt ürünlerini ½ yağlı tercih ediniz.
Yağda kızarmış et, hamur ve sebzeler, kavurmalardan uzak durulmalıdır. Pişirme yöntemi olarak haşlama, buğulama, ızgara, fırınlama gibi seçenekler tercih edilmelidir.
Bisküvi, kek, kraker, kurabiye vb. paketlenmiş ürünler trans yağdan zengindir. Bu gibi ürünlerin tüketilmemesi veya tüketim sıklığının azaltılması gerekir.
Konserve veya işlenmiş besinler yerine taze besinler tüketilmelidir.
Tuz tüketiminizi azaltınız ve kaya tuzu tercih ediniz.
Sigara ve alkolden kesinlikle uzak durulmalıdır.
Doktorunuzun önerisi olmadan ek destek ürünleri (vitamin, mineral vb.)kullanmayınız.
SAĞLIKLI YAŞAM ÖNERİLERİ BURAYA GELECEK
RESİMLER BURAYA GELECEK

Yorumu Yanıtla

Loading...
Loading...