Romatizma Bitkisel Tedavi

Yazar İstanbul 26/09/2017 0 Yorumlar Romatizmal Hastalıklar,

Romatizma, halk arasında eklem iltihabı olarak bilinir. Romatizma hastalığı bulunduğu organ, doku ve eklemlere göre isimlendirerek belirlenir. Ancak bu bilgi veya tarif doğru değildir.

Romatizmanın, bulunduğu organ veya dokuya göre isimlendirilmesi, mümkün olsa da tamamı aynı hastalıktır. Yani verilen onca isim farklı hastalıkların adı değil, aynı hastalığın farklı bölgelerde farklı tutulumlar yapmasından kaynaklanır.

Romatizma Bölgeleri

 

Geleneksel tıbba göre romatizma çeşitleri

 

a) Kas romatizması; tıp dilinde fibromiyalji olarak adlandıran hastalık, sinir stres ile kendini daha da hissettirir

b) Kemik romatizması; kemiklerde artroz, deformite (şekil bozukluğu) ile kendini gösteren romatizma çeşididir.

c) Kan romatizması; tutulum yapan eklemler değişkenlik gösterir.

d) Damar romatizması; siyatik olarak da bilinir. Genellikle teşhis edilmesi zordur, ağrı ve sızısı en çok olan romatizmal hastalık gurubudur.

e) Zar romatizması; tıpta FMF (ailevi Akdeniz ateşi) olarak bilinir. Bağırsak zarını ve diğer organ zarlarında tutulum yapar. Romatizmanın bu türünün de teşhisi güçtür..

f) Kıkırdak romatizması; eklemlerde harabiyet olarak bilinir, eklemleri tutan harabiyet yapan ve en çok varlığını görsel olarak hissettiren romatizma türüdür.


Romatizma Ağrı Bögeleri

 

 

Hastalıkların temelinde üç sebep vardır

1- Genetik kaynaklı faktörler: Atalarımızdan gelen genlerdeki harabiyet-mutasyon ve zaafiyetlerle ilgili faktörlerdir.

2- Psikolojik faktörler: Bağ dokusu zayıf insanları etkileyen faktör her zaman aynı sebepten ortaya çıkmayabiliyor. Stres ciddi bir etkendir.

3- Çevresel faktörler: Romatizmal hastalıklarda en belirleyici unsurdur. Soğuğa maruz kalmak, rutubetli alanlar, hava ve ısı değişimleri bu hastalığı tetikleyen nedenlerin başında sayılabilir.

 

 

Tedavi ve korunma yolları

 

Modern tıp yöntemlerinde tedavisi pek mümkün olmamasına rağmen uygulanan yöntemler, bağışıklık sistemini baskılayan ve genetik yatkınlık olan hastalıkların ortaya çıkmasına, kanser, tümör ve ciddi kronik hastalıklara yakalanmanıza sebep olan ilaçlar önerilmekte veya kortizon içerikli ilaçlar ile kemik erimesi, karaciğer ve böbrek yetmezliğine neden olmakta. 

 

Romatizma Hastalarında Bitkisel Tedavi

Romatizma hastalarında bitkisel tedavi şekli ile son zamanlarda bilimin de dikkatini çekecek kadar anlamlı ve başarılı çalışmalar bulunmuştur. Bu çalışmaların başında;

- Çobançantası (capsella bursa pastoris, shepherd's purse)
- Isırgan otu (urtica sp., nettle)
- Ardıç (juniperus communis, juniper)
- Çuha çiçeği (primula elatior, cowslip)
- Kibrit otu (lycopodium clavatum, club moss)
- At kuyruğu (equisetum arvense, horsetail)
- Kuşburnu (rosa canina, rose hip)

 

gibi bitkilerden yapılan araştırmalar sonucunda antienflamatuvar etkisiyle, antiromatizmal etkileriyle ciddi bir şekilde tesbit edilebilmiş ve Osteoartritte doku hasarından sorumlu olan polimorfonükleer lökosit ve monositlerin kemotaksisini, siklooksijenazdan türeyen prostaglandinlerin sentezini ve proenflamatuvar sitokin olan TNF-α ve IL-1 salınımını da inhibe ettiği tespit edilmiştir.

Ayrıca eklem harabiyeti için denizin kabuklu canlılarından elde edilen maddeler modern tıbbın reçetelerine en yoğun olarak giren gıda destek ürünlerini oluşturuyor.


Romatizma hastalığının düzelmesi çevresel faktörlerin iyileştirilmesi ile mümkündür; soğuğa maruz kalmamak, rutubetli ortamdan kaçınmak çok önemlidir.

 

Romatizmal hastalıklarda kaçınılması gereken gıdalar

 

Çiğ soğan

Yumurta sarısı

Kırmızı et

Keçi eti, sütü ve süt ürünleri

Tuz
 

Romatizmal hastalıklarda tüketilmesi tavsiye edilen gıdalar

 

Kuşburnu çayı, kurusu, marmelat

Üzüm ve üzüm pekmezi

Keçiboynuzu ve pekmezi

Zencefil

Havlican

Günlük taze sebzeROMATİZMA HASTALARININ TEDAVİSİNDE ÖNERİLEN BESLENME ŞEKİLLERİ;
-Romatizmal hastalarda temel dikkat edilmesi gereken hayvansal gıdalardan uzak durmaktır.
Sebze-Meyveler:
-Kan dolaşımını desteklemek için C vitamini ağırlıklı beslenilmesi gerekir.Kuşburnu meyvesinin çayı veya doğal olarak hazırlanmış marmelatından faydalanın.
-Sabahları güne aç olarak greyfurt suyu veya limon suyu + zencefil + tarçın + bal karışımı içerek başlayın.
-Çiğ soğan asla tüketmeyin, pişmişi az olmak koşulu ile tüketilebilir.
-Ananas meyvesi tüketmeyin.
Yağ-Vitaminler:
-Kemik gelişimini arttırmak için; omega-3 içeren gıdaların bolca tüketilmesi gerekir.(ceviz, badem,antepfıstığı ,keten tohumu,balık,zeytinyağı,semizotu,yeşil yapraklı sebzeler…)
- Hayvansal gıda (et ve et ürünleri,süt ve süt ürünleri..) tüketimini azaltın. Protein hem böbrekleri yorar hem de protein yıkımı sonucu oluşan ürik asit eklemlerde birikerek ağrılara sebep olur.
Not: Keçi eti, sütü veya sütü ile yapılmış hiçbir ürünü tüketmeyin!
Tahıl-Bakliyatlar:
- Buğday ve unlu mamullerden uzak durun. Unlu mamuller gıdaların, vitamin ve minerallerin emilimi zayıflatır( çavdar, yulaf tüketebilirsiniz).
Şifalı Bitkiler /Baharatlar:
- Zencefil, biberiye,kekik,karanfil ve mercanköşk baharatlarının yemeklerde bolca tüketilmesi yararlıdır. Çünkü ısıtıcı özellikleri vardır kemikteki rutubetleşmeyi azaltarak enflamasyonu engellemeye yardımcı olurlar.

-Kas-kemik ve tüm eklem hastlarına faydalı olan yiyecekleri ( Isırganotu, ıspanak, roka, semizotu, dereotu, tere,maydanoz,kişniş,kıvırcık, göbek salata, marul, pırasa, kereviz, kırmızıpancar,havuç,sarımsak,turp,arpa,yulaf,ceviz,ketentohumu,kiraz,vişne,elma,üzüm,incir,erik,greyfurt,limon,nar,portakal,karpuz) tüketebildiğinizi, tüketin.

Diğerleri:
- Bu hastalar çok ve karışık yemek yememeli,hazır katkılı yiyecek ve içecekler, tıbbi ilaçlar, kimyasal maddeler(deterjanlar.parfümler…) den uzak durmalı ,hareketsiz kalmamalıdırlar.
-Salata yemeklerine ağırlık vererek, öğünlerinizde mutlaka yer verin.
- Taze sebzelerin çiğ olarak sularının içilmesi de çok faydalıdır.
- Siyah çay, kahve, asitli içecekler,çikolata, her çeşit konserveyi kesinlikle tüketmeyiniz.
-Bedene uygun egzersiz yapılmalıdır.
-Yüzme, romatizmal hastalıkların en iyi egzersizidir. Eklemlere yük bindirmeden hareket ettirmek gerekir!
-Sıcak suları tercih etmeyin. Normal ve soğuk su kaplıcaları olabilir.
-İhtiyacınız kadar su için fazla su tüketmeyin!
SAĞLIKLI YAŞAM ÖNERİLERİ BURAYA GELECEK
RESİMLER BURAYA GELECEK

Yorumu Yanıtla

Loading...
Loading...