Tiroid Hastalıkları

Yazar İstanbul 26/09/2017 0 Yorumlar Endokrinoloji ve Metabolik Bozukluklar,

Tiroid bezi, vücudun en büyük endokrin bezlerinden biridir ve iki bağlı lobdan oluşmaktadır. Tiroid bezi, boğaz bölümünde adem elmasının alt kısmında bulunmaktadır. Tiroid bezi, vücudun kullandığı enerjinin hızını kontrol eder ve protein yapımında rol oynar. Diğer hormonların vücuttaki hassasiyetini kontrol  eden tiroid bezi, özellikle tiroid hormonu üretilmesi için gerekli olan süreçleri kontrol eder. Tiroid bezi, kontrolünde üretilen triiyodotironin (T3) ve tiroksin (T4) hormonlarını düzenler. Bu hormonlar, büyümeyi düzenleyen hormon olmalarının yanı sıra, vücudun diğer bir çok sistemin fonksiyonlarını da kontrol ederler. T3  ve T4 tiroid hormonları, iyot ve tirosin sentezlenmesini sağlamaktadırlar.

Tiroid ayrıca, kalsiyum dengesini düzenleyen kalsitonin üretilmesini sağlar. Tiroidin hormon üretimi, ön hipofiz tarafından üretilen tiroit uyarıcı hormon (TSH) tarafından düzenlenir. TSH ise, tirotropin salgılayan hormon (TRH), hipotalamus tarafından üretilir.

 

Tiroid bezinin fazla ya da az çalışması, bazı tiroid hastalıklarının oluşmasına sebep olabilmektedir. Tiroid bezinin fazla çalışması sonucu hipertiroidi meydana gelir ve bu durumun genellikle sebep olduğu hastalığın adı ise, Graves hastalığıdır. Bu tiroid hastalığı bağışıklık ile ilgili olan doğuştan gelen bir hastalıktır. Tiroid bezinin az çalışması sonucu ise, hipotiroidizm meydana gelir ve bu durumun sebep olduğu en yaygın durum ise iyot eksikliğidir. İyot eksikliği, önlenebilir zihinsel yetersizliğin (engelin) en başta gelen sebebini oluşturmaktadır. Hipotiroidizmin sebep olduğu en yaygın olarak gözlenen hastalık, Hashimoto tiroiditi adı verilen hastalıktır ve bu hastalık, bağışıklık ile ilgili doğuştan gelen bir hastalıktır. Bunlara ek olarak tiroid bezinde nodüller ve kanser oluşumu da gözlenebilmektedir. Ayrıca, tiroid bezinde meydana gelebilecek olan diğer bazı hastalıklar ise, tiroidit, toksik adenom, zararsız guatr, subakut tiroidit ve konjenital anomaliler şeklindedir.

 

Risk Grubunda Olan Kişiler

Bazı kişiler, mevcut olan birtakım hastalıklarından ya da herhangi başka özelliklerinden dolayı, tiroid bezi hastalıklarına, diğer kişilere göre daha fazla yatkın olmaktadırlar. En fazla da, kadınlar tiroid bezi hastalıklarına yatkınlık göstermektedirler. Buna göre; geçmişte tiroid problemi yaşamış olan kişiler, tiroid bezi tedavisinde ameliyat olmuş ya da radyoterapi görmüş olan kişiler, guatr, anemi ya da diyabet 1 hastası olan kişiler, özellikle kadınlar risk grubunu oluşturmaktadırlar. Buna ek olarak; özellikle çocukluk döneminde, baş ve boyun kısmından radyoterapi tedavisi geçirmiş olan kadınlar, ailerinde tiroid kanseri bireylerin bulunduğu kadınlar, guatr geçmişi olan kadınlar ve son olarak, 25-65 yaş aralığındaki kadınlar, tiroid kanseri risk grubunu oluşturmaktadırlar. Ayrıca, tiroid taraması çoğu kadın için tavsiye edilmemektedir.

Öte yandan, aşağıda verilen şu tiroid hastalıklarından, kadınlar erkeklerden daha fazla etkilenirler; hipotiroidi bozuklukları, hipertiroidi bozuklukları, tiroidit (özellikle doğum sonrası), guatr, tiroid nodülleri ve tiroid kanseri.

Tanısı

Tiroid hastalığının tanısını koymak biraz zor olabilmektedir. Çünkü, tiroid hastalıklarının belirtileri, birçok hastalığın belirtisi ile büyük benzerlikler göstermektedir. Doktor, öncelikle, ailede tiroid problemi olup olmadığını soracaktır. Daha sonradan fiziksel muayene ile, boyun bölgesinde bulunan tiroid nodüllerini kontrol edecektir. Eğer, bu aşamada bir sıkıntı fark ederse, ya da şikayet edilen belirtiler çok yoğun ise, bu defa fiziksel muayeneye ek olarak, birtakım test ve analiz isteyecektir.

Buna göre, tiroid tanısı için; hormon testi özellikle TSH, yani tiroid düzenleyici hormon için kan testi yapılabilmektedir. Ayrıca, radyoaktif iyot alımı testi, tiroid taraması (sıcak nodüller, ılık nodüller ve soğuk nodüller), tiroid ultrasonu ve tiroid ince iğne biyopsisi gibi testler yapılmaktadır.


TROİD TEDAVİSİNDE ÖNERİLEN BESLENME ŞEKİLLERİ;
-Hipertiroidiniz varsa;
.Süt, peynir,deniz mahsulleri,mor lahana,turp,kuruyemiş tüketimini azaltınız. Çay, kahve alkol ve nikotin tüketmeyin.
.Karbonhidrat,un ,şekerli gıdaları az tüketmeye çalışın.
Sebze-Meyveler:
-Düzenli olarak dereotu tüketmeye çalışın.
-Ceviz reçelini veya kendisini bolca tüketin.
-Su teresi, sarımsak,yumurta sarısı,maydanoz,kayısı,mantar, troid fonksiyonu için yararlı olan besinlerdir. Bu besinleri düzenli olarak tüketmeye çalışın.
-Tiroid hormonunun çalışmasını azaltan; brokoli, lahana (kırmızı, kara lahana, bürüksel lahanası, karnabahar) soya, ıspanak,yer fıstığı, böğürtlen,darı,şeftali,hardal otu, kırmızı turp,şalgam gibi ürünleri kontrollü tüketin. Bu besinleri pişirerek tüketmeye çalışın.
Yağ-Vitaminler:
-Margarin tüketmeyin, yemeklerinizde zeytinyağı veya sıvı yağları kullanmaya çalışın.
-Protein grubu yiyecekleri bol tüketin. Haftada en az 2 kez balık tüketmeye çalışın.
Diğerleri:
-Kafein içeren; kola,kahve ve çikolatayı tüketmeyin.
-Tuz alımı ve tuzlu ürünlerin tüketiminde doktorunuzun tavsiyesinin dışına çıkmayın.
- Selenyum seviyenizi denge de tutmak için; selenyum içeren gıdalar (mercimek, mantar, ay çekirdeği, arpa,buğday,yulaf,esmer pirinç gibi tahıllar,et,karaciğer,tavuk eti,pekmez, tereyağı,soğan,yeşil yapraklı sebzeler) tüketiminizi arttırmaya çalışın.
-Hafta da en az 2 kez tam tahıl ürünleri ve kuru baklagilleri tüketmeye çalışın. Beslenmenize keten tohumunu ekleyin. ( Tükettiğiniz yoğurdun içine katabilir, günde 1-2 yemek kaşığı taze öğütülmüş keten tohumunu sebze yemeklerinize veya salatalarınıza katıp tüketebilirsiniz.)
-Su tüketimini ihmal etmeyiniz. Günde 2- 2,5 litre su tüketmeye çalışın.
SAĞLIKLI YAŞAM ÖNERİLERİ BURAYA GELECEK
RESİMLER BURAYA GELECEK

Yorumu Yanıtla

Loading...
Loading...